Dietetyczne preparaty odchudzające

dr Dariusz Szukała
źródło: dobrydietetyk.pl
« Początek | Strona 2 z 2

Coraz większym powodzeniem na naszym rynku cieszą się nowoczesne suplementy żywności wzbogacane o specyficzne regulatory metaboliczne, mające na celu przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej. Jedną z substancji biologicznie aktywnych ułatwiających spalanie nagromadzonego tłuszczu w organizmie jest L-karnityna, określana również jako witamina T. I chociaż nie jest ona substancją niezbędną, bowiem organizm może wytwarzać ją sam z aminokwasów: metioniny i lizyny przy pomocy witaminy C, B6, PP i żelaza, to jednak większość diet redukcyjnych pozbawiona jest możliwości dostatecznej jej syntezy. Metionina i lizyna to aminokwasy, które występują przede wszystkim w mleku i mięsie. Dieta redukcyjna musi być jednak związana z ograniczeniem tych produktów ze względu na dużą zawartość tłuszczu, co tym samym eliminuje obie substancje podstawowe, z których organizm może wytworzyć karnitynę. Pomimo iż L-karnityna jest związkiem silnie regulującym proces spalania tłuszczu, to jednak nieumiejetne stosowanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warunkiem skutecznego działania L-karnityny jest bowiem dotychczasowy jej poziom w organizmie, stosowanie regularnego wysiłku fizycznego, oraz odpowiednia wydolność tlenowa.

W celu regulacji gospodarki lipidowej ustroju bardzo często stosuje się związki takie jak: cholina, inozytol, metionina. Są to substancje o silnym działaniu lipotropowym (rozpuszczającym tłuszcz). Inozytol i cholina mobilizują tłuszcze z wnętrza komórek oraz umożliwiają ich transport. Są to substancje o niezwykle silnym działaniu, dlatego podczas ich stosowania wskazane jest spożywanie dużych ilości płynów. Dla optymalnego działania powinny być podawane wspólnie z witaminami grupy B, a także należy przyjmować łatwo przyswajalne związki wapnia, bowiem zarówno inozytol jak i cholina podwyższają poziom fosforu, zaburzając równowagę pomiędzy fosforem i wapniem w organizmie. Przy tego typu preparatach należy jednak zachować szczególną ostrożność. Nadmiar np. metioniny może w niektórych przypadkach powodować przerost nerek, uszkodzenie wątroby, trzustki oraz nadmierną degradacje hemoglobiny i odkładanie żelaza w śledzionie, co prowadzić może do anemii. Związki lipotropowe nie powinny być więc przyjmowane na własną rękę.

Niezwykle ważny jest również sam sposób przyjmowania preparatów. Niektóre z nich powinny być zażywane na czczo, inne z kolei bezpośrednio po posiłku. Wiele suplementów w celu optymalnego wchłaniania i wykorzystania wymaga obecności innych składników pożywienia, zaś w przypadku innych preparatów może to spowodować odmienny, niepożądany efekt. Dlatego też przydatność danego preparatu oraz sposób jego dawkowania powinien być należycie skonsultowany.

Na naszym rynku istnieje ogromna ilość środków odchudzających, począwszy od niskoenergetycznych odżywek, poprzez zioła regulujące przemianę materii, a skończywszy na specjalnych aktywatorach metabolicznych i enzymach. Skuteczność większości z nich nadal wzbudza dość duże kontrowersje. Ocena przydatności wielu preparatów jest często zawyżana i pochodzi z niezbyt dokładnych badań. Pomimo dużej ilości suplementów wspomagających odchudzanie oraz pełnej ich dostępności na rynku, brak jest nadal jednoznacznych danych w materiałach naukowych o 100% ich skuteczności.

Czy są szkodliwe?

Przy wyborze produktów wspomagających odchudzanie korzystać należy tylko z tych które zostały zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny i dopuszczone do obrotu w Polsce z oznaczeniem "Dietetyczny środek spożywczy ''. Taki produkt, zgodnie z polskimi przepisami jest przeznaczony do żywienia ludzi w wypadkach określonych chorób lub stanów fizjologicznych. Produkty takie nie posiadają szkodliwych działań ubocznych, ponieważ stoją w relatywnie bliskim stosunku do normalnego pożywienia. Ze względu na skład należy traktować je jako żywność, a nie jako leki. Należy jednak pamiętać iż niewłaściwie dobrany preparat jak i też sposób dawkowania może wywołać pewne zaburzenia lub objawy chorobowe. Nawet najlepsza witamina przyjmowana w nadmiarze może spowodować niepożądane efekty uboczne!

Produkty wspomagające odchudzanie niewątpliwie dla wielu okazać się mogą niezwykle pomocne. Właściwie dobrane suplementy mogą skutecznie pomagać przy redukcji tkanki tłuszczowej, aktywizować procesy metaboliczne i uzupełniać niedobory substancji ożywczych. Nie należy ich jednak traktować jako zamiennika diety, lecz jedynie jako jej uzupełnienie. Niewłaściwy dobór suplemetów bardzo często nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a spadek masy ciała nie zawsze jest wyznacznikiem skuteczności ich działania. Należy także pamiętać, że stosowanie jakiejkolwiek suplementacji nie eliminuje pierwotnych przyczyn nadwagi. Jeżeli równolegle nie nastąpi zmiana pozostałych elementów stylu życia, nawet najlepiej działające środki nic nie znaczą.

Efektywność procesu odchudzania wymaga przede wszystkim silnej motywacji, której dewizą jest wytrwałość, regularnego uprawiania ćwiczeń, oraz odpowiedniej wiedzy żywieniowej z jej praktycznym stosowaniem.

  • 1
  • 2