Dieta redukcyjna - ocena

Ocena:
0
Witam. Moje parametry - wzrost 185cm, waga 80kg, wiek 20 lat. Na diecie jestem już od miesiąca, schudłem około 5 kg. Ale waga w ostatnim tygodniu stanęła w miejscu, być może jest to spowodowane wprowadzeniem treningu interwałowego - HIIT, wcześniej robiłem codziennie na czczo 1 h jogging i takie tam ćwiczenia wyszczuplające uda. Nie wiem czy mam racje, ale tak sobie myśle że organizm był już przyzwyczajony do aktywności fizycznej w formie średnio intensywnych areobów i doznał szoku gdy zacząłem robić nieporównywalnie bardziej intensywne interwały, zbuntował się i zaczął magazynować tłuszcz, aby zabezpieczyc sie przed kolejną wysiłkową traumą:), jednym słowem przedobrzyłem, chciałem przyśpieszyć efekt spalania tłuszczu, a doprowadziłem do zatrzymania wagi. Dlatego postanowiłem od tego tygodnia znowu powrócić do samych areobów i ćwiczeń, ale ciekawe w ile dni organizm zrozumie że nic mu już nie grozi i znowu może w pełni czerpać energie z tłuszczy.:) Jestem endomorfikiem i zależy mi przede wszystkim na utracie tkanki tłuszczowej z bioder, ud no i dole brzucha. Proszę o sprawdzenie mojej diety bo możliwe że to w niej tkwi przyczyna zatrzymania wagi,no więc czy kaloryczność jest w porządku? czy posiłki są dobrze ułożone? czy ilośc białka/węgli i tłuszczy jest dobrze dobrana? - [url]http://zapodaj.net/66b6164bde5e.png.html[/url] Dieta jest po lekkim tuningu, wyrzuciłem zniej mleko i jogurt naturalny ze względu na cukier, zwiększyłem porcje warzyw do około kilograma dziennie, poprzestawiałem niektóre składniki w posiłkach. I prosze powiedziec co mam zrobic z tym zastojem wagowym, nie przejmować się i czekac az waga sama ruszy znowu w dół ,podbic np. węgle żeby zwiększyć metabolizm, albo przeciwnie zmniejszyc? Żeby wykluczyć absolutnie wszystkie możliwe przyczyny to dodam że biore lek antydepresyjny, który również może powodować zastój, lek nazywa sie setaloft na bazie serotoniny ,ale na ulotce jest informacja że zaburzenia metabolizmu i odżywiania wystepują rzadko (1>10000) i głównie u osób starszych. I ostatnie pytanie, czy po przebudzeniu pierwszy posiłek moge zjeść po 3 godzinach bo tak dotychczas jadłem, nasampierw na czczo robie areoby i ćwiczenia, nie zaburza to diety?

13 odpowiedzi

Ocena:
0
Trudno przypuszczać by ta zmiana planu treningowego mogła nagle wpłynąć negatywnie na wyniki. Wprowadzenie ćwiczeń interwałowych prowadzi często do wzmocnienia masy beztłuszczowej ciała, co w efekcie rzutuje na wzrost wagi względnie jej zatrzymanie, ale nie jest to efekt negatywny. Niestety nie wiem jak wygląda ta dieta, bo tego odnośnika niestety nie mogę uaktywnić. Przypuszczam jednak, że nie tyle należy szukać rozwiązań w zmianie diety co w większym zachowaniu spokoju. Wprowadzanie co rusz nowych modyfikacji w diecie i treningu wywołuje tylko niepotrzebny chaos, który wcale nie służy poprawie wyników, a jedynie niepotrzebnie irytuje organizm. Niestety spalanie tłuszczu nie odbywa się według naszych wyobrażeń. Pewne strategie które wymyślamy działają tylko tymczasowo. Potem całkowitą kontrolę przejmuje samodzielnie organizm i niestety nie zawsze działa tak jakbyśmy tego chcieli. Najważniejsza jest cierpliwość i świadomość tego, że nieuchronna faza stagnacji jest procesem jak najbardziej naturalnym. Jeżeli chodzi o pierwszy posiłek, to 3-godzinny poranny post nie jest niestety najlepszym rozwiązaniem.
15.11.2011 21:30
Przyjmuję w poradniach:
Kraków • Ostrów Wielkopolski

dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Jestem na diecie niskowęglowodanowej - low carb. Dieta wygląda w ten sposób:

Suma dobowa: 1978kcal, 186g białko, 85g tłuszcze, 119g węglowodany.

12:00 - Posiłek nr 1 -
578kcal, 41g białko, 10g tłuszcze, 87g węglowodany

Płatki owsiane górskie MELVIT - 65g - 238kcal, 8g białko, 5g tłuszcze, 45g węglowodany
Rodzynki suszone - 65g - 180kcal, 1g białko, 0g tłuszcze, 42g węglowodany
Kurczak pierś - 150g - 111kcal, 21g białko, 3g tłuszcze, 0g węglowodany

14:30 - Posiłek nr 2 -
475kcal, 35g białko, 34g tłuszcze, 7g węglowodany

Jaja kurze całe - 300g - 363kcal, 33g białko, 25g tłuszcze, 2g węglowodany
Oliwa z oliwek 1 tłocz.CasaDeAzeite - 10g - 82kcal, 0g białko, 9g tłuszcze, 0g węglowodany
Pomidor - 200g - 30kcal, 2g białko, 0g tłuszcze, 5g węglowodany

17:00 - Posiłek nr 3 -
264kcal, 34g białko, 14g tłuszcze, 3g węglowodany

Kurczak pierś - 150g - 111kcal, 21g białko, 3g tłuszcze, 0g węglowodany
Oliwa z oliwek 1 tłocz.CasaDeAzeite - 10g - 82kcal, 0g białko, 9g tłuszcze, 0g węglowodany
Kapusta kwaszona - 200g - 22kcal, 2g białko, 0g tłuszcze, 3g węglowodany

19:30 - Posiłek nr 4 -
332kcal, 30g białko, 18g tłuszcze, 10g węglowodany

Mintaj mrożony - 130g - 120kcal, 23g białko, 2g tłuszcze, 0g węglowodany
Migdały - 30g - 172kcal, 6g białko, 16g tłuszcze, 2g węglowodany
Marchew - 200g - 40kcal, 1g białko, 0g tłuszcze, 8g węglowodany

22:00 - Posiłek nr 5 - 315kcal
315kcal, 46g białko, 9g tłuszcze, 12g węglowodany

Twarog chudy "Zielona łąka" - 250g - 215kcal, 45g białko, 0g tłuszcze, 9g węglowodany
Rzodkiewka - 200g - 18kcal, 1g białko, 0g tłuszcze, 3g węglowodany

Prosze o ocene.
Obawiam się, że na tym kończy się już cierpliwość organizmu na działanie tej diety. Pojawiająca się stagnacja może być wynikiem nasilającego się niedoboru energetyczno-odżywczego wywołanego złą strukturą (a nie kalorycznością) diety. Mimo, że jedzone jest ok. 2000kcal to przy obecnym rozłożeniu białek i węglowodanów organizm nie potrafi z niej wyciągnąć więcej jak 1200kcal. Czyli jesteśmy teraz w stosunku do potrzeb na typowej diecie głodowej. Nic więc dziwnego, że organizm nieco się zbuntował. Pora zakończyć eksperyment i wrócić do równowagi. Dalsze takie postępowanie nic istotnego już wniesie. Zwiększona ilość białka przy niedoborze węglowodanów ma zdolność podtrzymywania szybkości przemiany materii tak samo jak możemy się ogrzać podpalając kartkę papieru.
Dziekuje za opinie. Bardzo prosze mi powiedziec jaką mam w tej sytuacji przyjąć optymalną ilość białka tłuszczu i węgli, żeby przy wadze 80kg, budowie endomorfika, skutecznie spalić tkanke tłuszczową ? Po panskich radach ułożyłem przykładowe dwie diety, zatem gdy robie HIIT wtenczas stosuje tą http://zapodaj.net/4373d03c941d.png.html interwały wykonuje miedzy pierwszym,a drugim posiłkiem, a gdy robie areoby tą http://zapodaj.net/23de86b9cc9d.png.html biegam na czczo przed pierwszym posiłkiem. Wartości to bialko 2g/kg ; tłuszcze 1,5g/kg; kaloryczność uzupełniłem węglami. Co pan sądzi o tych dietach i czy organizm po około dwóch tygodniach głodówki jaką mu zaserwowałem nie zareaguje odkładaniem kalorii ze zdwojoną siłą ?
Tutaj nie bardzo widać jakieś istotne różnice w tych dietach. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku mamy przybliżoną kaloryczność jak również proporcje b/w/t. Dieta oparta na 50% udziale tłuszczu i 20% udziale węglowodanów w ogólnym bilansie energetycznym, choć początkowo objawia się optymistycznie, to jednak niezwykle słabo rokuje przyszłość, co zresztą miałeś okazję doświadczyć. Spróbuj się zastanowić, czy byłbyś w stanie taką dietę stosować cały czas, nawet gdybyś nie był zainteresowany redukcją wagi. Dieta posiada charakter silnie termogenny (z pozoru korzystny). Ale na tym etapie działa już tak, jak dieta 1000kcal po miesiącu stosowania. Musisz ją skierować na bardziej racjonalne tory, które będą sprzyjać poprawie jej wartości odżywczej. Generalnie doprowadzanie organizmu po takich dietach do równowagi w niektórych przypadkach może zaowocować delikatnym wzrostem wagi (nie tłuszczu), więc trzeba to uwzględnić jako małe ryzyko. W aspekcie długoterminowym będzie to jednak o wiele bardziej korzystne i przyjazne dla Twojego organizmu. Musisz pamiętać, że nie jesteś Eskimosem tylko żyjesz w Europie i musisz starać się żywić zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami i warunkami środowiskowymi. Na początek nie musisz zmieniać kaloryczności tej diety, a jedynie spróbować zmienić proporcje węglowodanów i tłuszczów pierwsze - pozostawiając na poziomie 40% drugie - 30%, a białko bez zmian. Oczywiście musisz teraz zwracać baczną uwagę na jakość węglowodanów.
Dziekuje za odpowiedz. Powiem w ten sposób, gdy układałem diete zaczynając redukcje przyjąłem ilość białka na poziomie 2g/kg, tłuszczu 1.3/kg a węgli ok.150g stosowałem ją 3 tygodnie i traciłem na wadze ok.1kg tygodniowo. Potem naczytałem się sporo pseudo artukułów o dietach i pozmieniałem wartości chcąć poprawić rezultaty w spadku wagi, zwiększyłem ilość białka do 2,5g/kg i zmniejszyłem tłuszczy i węgli do mniej więcej 1g/kg. Po tych zmianach waga zatrzymała się w miejscu, wtedy nie wiedziałem dlaczego. 3 dni temu po panskich radach odnośnie ważnej roli węgli i tłuszczy wróciłem do stosowania początkowych wartości i waga naszczęście znowu spada. Chce zejść do niskich poziomów BF 12-10%, na koncówke redukcji mam przygotowaną yohimbine HCL i kofeine. Stąd pytanie, czy nie lepiej zostawić przyjęte proporcje b/t/w i ogólne założenia diety low carb czyli m.in łączenia białek z tłuszczami, węglowodany przede wszystkim na śniadanie oraz okołotreningowo i ewentualnie gdy nastąpi zastój manipulować węglami, skoro chudne? Pan mi radzi z tego co widze przejście na diete zbilansowaną, ale jak coś dobrze funkcjonuje to po co to zmieniać, na własnej skórze przekonałem sie że nie warto. Dieta w tej chwili wygląda w ten sposób - Gdy robie HIIT http://zapodaj.net/e35c9d39ae15.png.html , gdy areoby http://zapodaj.net/eb98d02e911e.png.html . Po zakonczeniu redukcji, mógłbym powoli przechodzi na bardziej zbilansowane posiłki, stopniowo dodając do diety te 40-50g węgli.
Witam ponownie. Liczyłem na jakąś odpowiedz.:) Zastanawiam się czy nie zastosować się do panskich zaleceń. Na forum sfd i kfd jednak wiele osób bardzo chwali sobie diety CKD i Low Crab dlatego postanowiłem na próbe zostac na niej przez kolejne 2-3 tygodnie i obserwować swoje ciało. Dzisiaj jednak cały dzien boli mnie głowa, czuje permanentne ssanie w żołądku i mam wilczy apetyt nawet po zjedzeniu posiłków, chyba nie jest to normalna sytuacja, chociaż na ów forach wszyscy to bagatelizują i okreslają jako naturalną reakcje organizmu który jest na diecie. Dodatkowo od wczoraj nie pale może też być to przyczyną. Dlatego mam pytanie, czy jeżeli teraz dołoże 30-40 węgli do 150g które obecnie spożywam,a zmniejsze ilość tłuszczy do 1.1/1g/kg mój metabolizm spowolni jeżeli do tej pory czerpał energie z tłuszczy czy nie obawiać się konsekwencji takiego zabiegu? Co prawda jeszcze sie nie ważyłem ,ale widze w lustrze że tłuszcz nie schodzi. Jak podwyższe węgle to obawiam sie że kilogramy powróca. Z drugiej strony nie do końca rozumiem tych schematów, może na mnie dobrze działa mała ilość węgli i powinienem zejść do mniejszej ilości , wtenczas najefektywniej schudne, a gdy podbije węgle to nic to nie wniesie. I zastanawia mnie dlaczego pan twierdzi że gdy w diecie jest przewaga tłuszczy nad węglami to nie będzie ono efektywne skoro właśnie masa ludzi tylko po zmniejszeniu węgli do minimalnych ilości chudnie, a gdy jest na zbilansowanej nie da rady.
To znaczy bardzo trudno mi polemizować ze stwierdzeniami, że ból głowy, ssanie w żołądku i wilczy apetyt to normalna reakcja organizmu na zastosowaną dietę i należy to bagatelizować. Jeszcze raz chciałem zaakcentować, że efektywność redukcji wagi oceniać należy zawsze w aspekcie długoterminowym. Jeżeli ktoś tak zabiera się do redukowania wagi to przypomina mi maratończyka, który rozpoczyna start do biegu sprintem. Na pewno na pierwszych 100m wyprzedzi wszystkich, tylko co z tego, jak do końca jeszcze 42km. Absolutnie nie chce nikogo do niczego przekonywać. Jeżeli teorie prezentowane przez fachowców z sfd wydają się bardziej logiczne, to nie pozostaje nic innego jak je po prostu wypróbować i sprawdzić ich prawdziwy sens.
Pan jest świetnym specjalistą i zdecydowanie bardziej cenie sobie panskie wskazówki na temat dietetyki niż ludzi z forum, którzy z pewnością takiej wiedzy nie mają. Dlatego postanowiłem że od dzisiaj startuje z dietą zbilansowaną i będę się jej przez 2-3 miesiące konsekwentnie trzymał, do zrzucenia mam ok 10kg, więc powinno sie udać. Do diety oczywiście dołączam areoby i HIIT. Prosze ocenic czy takie diety są w porządku tzn kalorycznośc, kompozycja posiłków, proporcje b/t/w - Gdy robie HIIT http://zapodaj.net/cbcd308096c9.png.html interwały miedzy 1,a 2 posiłkiem. Gdy robie areoby http://zapodaj.net/4afeb192e21c.png.html Dodam że jak zaczynałem diete to o właściwym odżywianiu większego pojęcia nie miałem. I tak naprawde przez ostatni miesiac nie stosowałem żadnej low carb tylko diete wysokobiałkową, gdyż dopiero pare dni temu zxorientowałem się że nieodpowiednio czyli przed obróbką termiczną ważyłem produkty białkowe tj. ryby, piersi. Zatem spożywałem ponad 250 gram białka na dzien, stąd przy ograniczonej ilości węgli udało mi się przeżyć:) i tracic kilogramy. To ssanie w żołądku i bóle głowy zaczęło sie w momencie zmniejszenia ilości białka do 2g/kg i zostawienia węgli na tym samym niskim poziomie, energi zabrakło. Chciałbym płynnie przejsc na te diete zbilansowana i nadal spalac tkanke tłuszczową uda sie? .Dodam że jak zaczynałem diete to o właściwym odżywianiu większego pojęcia nie miałem. I tak naprawde przez ostatni miesiac nie stosowałem żadnej low carb tylko diete wysokobiałkową, gdyż dopiero pare dni temu zxorientowałem się że nieodpowiednio czyli przed obróbką termiczną ważyłem produkty białkowe tj. ryby, piersi. Zatem spożywałem ponad 250 gram białka na dzien, stąd przy ograniczonej ilości węgli udało mi się przeżyć:) i tracic kilogramy. To ssanie w żołądku i bóle głowy zaczęło sie w momencie zmniejszenia ilości białka do 2g/kg i zostawienia węgli na tym samym niskim poziomie, energi zabrakło. Chciałbym płynnie przejsc na te diete zbilansowana i nadal spalac tkanke tłuszczową uda sie?
Mam jeszcze pare wątpliwości a różnie słyszałem, mógłby je Pan rozwiać?:). Czy po areobach można zjesc posiłek jaki wypada akurat w diecie czy należy wyeliminować z niego tłuszcze? Ile godzin przed snem powinno się zjeść posiłek i czy można do niego dodać 15-20 gram tłuszczy czy raczej unikać? Czy w posiłku przed i po treningowym można dodać tłuszcze czy unikać? Czy umieszczenie węglowodanów w diecie w pierwszym posiłku i okołotreningowo i nie łączenie ich z dużą ilością tłuszczy jest skuteczniejsze w spalaniu tkanki tłuszczowej niż gdy rozłoży się je na wszystkie posiłki i połączy z tłuszczami?
Pytań jest kilka więc spróbujmy po kolei :)

"Czy po areobach można zjeść posiłek jaki wypada akurat w diecie czy należy wyeliminować z niego tłuszcze?

- trening aerobowy w znaczący sposób uaktywnia system hormonów i enzymów sprzyjających redukcji tłuszczu, które świetnie działają także po zakończeniu wysiłku. Dobrze było by więc im nie przeszkadzać. Ich pracę najbardziej zakłóca insulina, której wydzielanie znacząco wzrasta po spożyciu cukrów prostych. Zatem jeżeli kończymy typowy trening aerobowy o średniej intensywności, posiłek możemy jak najbardziej spożyć, ale zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość przyjmowanych węglowodanów no i oczywiście nie możemy przesadzać z ich ilością. Zważywszy, że po treningu krew jeszcze aktywnie krąży w mięśniach, przyjęcie posiłku powinno odbyć się nie wcześniej jak 40 min po wysiłku. Niewielki dodatek tłuszczu jak najbardziej wskazany.

"Czy w posiłku przed i po treningowym można dodać tłuszcze czy unikać?"

- Jeżeli jest to zdrowy rodzaj tłuszczu, to nie ma żadnych przeciwwskazań

"Ile godzin przed snem powinno się zjeść posiłek i czy można do niego dodać 15-20 gram tłuszczy czy raczej unikać?"

- Jest wskazane, aby nie iść spać z pełnym żołądkiem, ale też nie na głodnego. Zatem, to kiedy powinien być spożyty posiłek zależy przede wszystkim od jego objętości i kaloryczności. Jeżeli jest posiłek lekkostrawny i nie zawiera zbyt wielu kalorii, można go zjeść nawet godzinę przed snem. Jeżeli jednak jest bardziej treściwy potrzeba ok. 3-4 godzin. Przeciętnie najlepiej spożyć go ok. 3 godzin przed snem. Jeżeli posiłek jest głównie białkowy, jak najbardziej można połączyć go z dodatkiem tłuszczu.

"Czy umieszczenie węglowodanów w diecie w pierwszym posiłku i okołotreningowo i nie łączenie ich z dużą ilością tłuszczy jest skuteczniejsze w spalaniu tkanki tłuszczowej niż gdy rozłoży się je na wszystkie posiłki i połączy z tłuszczami?"

- osobiście proponuje zachować pewną równowagę. Oczywiście jest istotne aby w posiłku rannym czy okołotreningowym znalazło się nieco więcej węglowodanów, ale nie ma konieczności drastycznego ich eliminowania w innych posiłkach
Dziekuje za odpowiedzi. Teraz wszystko wydaje sie klarowne.:> Chciałbym jeszcze zapytac o moja diete, od wczoraj przeszedłem tak jak sobie założyłem na zbilansowana, zwiększyłem nawet kaloryczność do ponad 2400kcl, proporcje które przyjąłem to b/t/w 2.2/kg, 1.5g/kg i 2.5g/kg na papierze wygląda oki, ale w rzeczywistosci mój organizm nadal reaguje źle tzn. jest osłabiony, boli mnie głowa czuje lekki szum i 1-1,5 h po posiłku zaczyna mnie już ssać żołądek. Czytałem panskie artykuły na temat diety głodówkowej i taki stan występuje gdy jest się na ów diecie, a kalorycznosc moich posiłków jest przeciez w porządku. Te objawy pojawiły się pare dni temu właśnie gdy wyszedłem z diety wysokobiałkowej na bardziej racjonalną, z dnia na dzien zmniejszyłem ilość białka o 80g i podniosłem ilość węgli o ok.50g i tłuszczy o ok. 15g, nie pomogło. Czy w tej sytuacji mam zmniejszyc ilość tłuszczy kosztem węgli? Jeżeli tak to ile gram tłuszczy, a ile węgli przyjąć na kilogram masy ciała?
Siemanko moim zdaniem dziwnOM maasz diete albo niezrozumialem tego co napisales ale mam rozwiazanie dlaciebie jesli chodzi o diete jest to dieta 2000kcl i moim zdaniem jest dobra niewzorowalem sie na forum zadnym lecz na wlasnych doswiadczeniach wczesniej bylem na diecie 1600kcl i bylem zabardzo chudy ale ta dieta co ci teraz przectawie zadowoli cie w efektach
Oto plan posiłków ..
POSIŁEK 4
KOSTKA TWAROGU CHUDEGO 200G

POSIŁEK 5 KOSTKA TWAROGU CHUDEGO 200G
20G ORZECHÓW MIX
1ŚNIADANIE 8:00
-50G OWSIANKI Z WODA LUB 0,5 %
-20G MIESZANKI ORZECHÓW BEZ DODATKÓW
-ŁYŻECZKA MIODU JESLI LUBISZ
-ODZYWKA SOJOWA BIAŁKOWA

2 ŚNIADANIE 11:00
-PUSZKA TUŃCZYKA W WODZIE