Hashimoto

Ocena:
0
Witam, mam 23 lata. Niedawno wykryto u mnie chorobę hashimoto. Moim problemem jest to, że nie wiem jak mam schudnąć (nie mam nadwagi, ale źle czuję się w swoim ciele) . Jem regularnie co 3h 5 posiłków dziennie, dużo warzyw praktycznie żadnych słodyczy. Nie piję również żadnych soków ani napojów gazowanych - przeważnie wodę. Jem mało mięsa (zazwyczaj indyk lub kurczak), wszystko jest gotowane a nie smażone, jak ognia unikam pieczywa, zwłaszcza białego. Nie uprawiam sportu, ponieważ zwyczajnie nie mam siły (osoby z tą chorobą pewnie wiedzą o czym mówię). Nie wiem co mam jeść, ponieważ oprócz choroby tarczycy mam również chorobę refluksową. Próbowałam odszukać dozwolone produkty ale dozwolone w diecie dla osób z refluksem wykluczają te dozwolone w niedoczynności. Często po jedzeniu boli mnie żołądek a rano mam zgagę. Proszę o pomoc, ponieważ jestem bardzo zdesperowana. Pozdrawiam

4 odpowiedzi

Ocena:
0
Witaj Emilio, Hashimoto jest to choroba przy, której powinniśmy wyeliminować z diety produkty, które obciążają w naszym organizmie układ immunologiczny. Skoro przestrzegasz regularnego spożywania posiłków powinnaś wyeliminować na kilka tygodni ze swojej diety produkty zawierające gluten oraz cukier mleczny laktoze. Powinnaś również całkowicie wyeliminować produkty przetworzone oraz słodkie napoje.
Oczywiście warto byłoby znaleźć odrobine ,, mocy" i wykonać na początek chociaz kilkanaście minut aktywności ruchowej dziennie. Możesz zacząć od najprostszej formy jaką jest spacer, pamietaj jednak aby trwał on co najmniej 30min, a tempo było szybsze niz w przypadku tradycyjnego spaceru.
W sytuacji kiedy pojawia sie refluks powinnaś zastosować sie do kilku wskazówek:
Jadaj posiłki częściej ale i w mniejszych ilościach. Pokarm jest wtedy lepiej trawiony i przyswajany przez organizm. Zmniejszasz także ryzyko przeciążania przewodu pokarmowego oraz wszelkich nietolerancji pokarmowych.

• Potrawy przyrządzaj metodą gotowania na wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Możesz stosować duszenie lub obsmażając produkty bez tłuszczu na patelniach do smażenia beztłuszczowego. Zalecane jest pieczenie w folii przezroczystej, pergaminie, na ruszcie, w piekarniku lub opiekaczu elektrycznym.

• Nie spożywaj potraw smażonych i pieczonych na tłuszczu. Nasiąknięte tłuszczem dania są ciężkostrawne i długo zalegają w przewodzie pokarmowym.

Pozdrawiam
29.11.2013 20:19
Przyjmuję w poradniach:
Lębork • Rumia • Wejherowo

mgr Kamil Osowski
Dobry Dietetyk
Zapraszam również do lektury naszych poprzednich postów na temat problemów z chorobą Hashimoto: https://www.dobrydietetyk.pl/forum/odchudzanie-przy-hashimoto/5429/
Witam mam 26 lat , od trzech lat choruję na niedoczynność tarczycy,hashimoto , mam także podwyższony poziom alatu i aspatu.Mam 165 cm i waże 55 kg ogólnie jest to prawidłowa waga , lecz nie jestem z niej zadowolona,chciałabym schudnąć 5 kg.Wcześniej uprawiałam boks 2x w tygodniu a także chodziłam na pływanie.Jem nie regularne posiłki,8.00 rano jest to zazwyczaj sok z owoców grejpfrutów ,ananasów, cytryn lub pomidorów , buraczków ćwikłowych ,marchwi, wypijam około 2szkl dziennnie i do tego jem jajko gotowane na miękko, potem zwykle pije kawę i zjem jakieś ciastko i około godziny 13 ,14 jem sałatę z krewetkami lub samymi warzywami i kawa na kolację jem 1 jabłko i to wszystko.Nie jem chleba ,makaronów ryżu mięsa kasz , staram się też ograniczyć twarożki i jogurty Jestem w ciężkiej depresji wszystko mnie denerwuje z byle powodu a także zmęczona ospała i czuję się ciężko mam też ciągle ochote na słodycze szczególnie na czekolady lub coś z dodatkiem czekoladowym.Zastanawiałam się czy nie mam candidy.Jest mi bardzo ciężko nie zjeść czegoś słodkiego.Jak mogę poprawić swój metabolizm a także zmniejszyc chęć na słodycze? Ile powinnam jeść białka i węglowodanów dziennie?Czy dieta dr Haya polegająca na niełączeniu węgli i białka razem może pomóc przy mojej chorobie? Poszukuje też dietetyka w małopolsce który może pomoże ustalić diętę przy mojej chorobie
Witaj Asiu moim zdaniem powinnaś skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, pomoże ułożyć odpowiedni program dietetyczny, który uwzględni jednostki chorobowe czy aktywność fizyczną, podsyłam link z Poradniami w Małopolsce: http://www.dobrydietetyk.pl/malopolskie/. Pozdrawiam
Odpowiedz w tym wątku