Ile jajek można zjeść dziennie?

Ocena:
0
Bardzo mnie to interesuje. Z tego co wiem jajka maja bardzo dużo cholesterolu i nie można ich za dużo jeść. Ponieważ bardzo lubię jajka i dość często je jem, zastanawiam się czy jest to bezpieczne dla zdrowia. Dziennie jem 1-2 jajka. Czy to dużo? Będę wdzięczny za odpowiedź Pozdrawiam

9 odpowiedzi

Ocena:
0
Rzeczywiście, patrząc na skład jaja można byłoby się zaniepokoić. Przeciętnej wielkości żółtko jaja zawiera aż 210mg cholesterolu, czyli ok. 80% dziennego zapotrzebowania. Przy dwóch jajkach, poważnie wykraczamy poza normę. Nie ma jednak podstaw do paniki. Mimo, ze żółtko jaja ma bardzo znaczące ilości cholesterolu w porównaniu np. z mięsem czy podrobami, to jednak nie ma konieczności ich drastycznego eliminowania w diecie. Jak się okazuje nawet przy wyższej podaży jajek, nie odnotowuje się znaczącego wzrostu cholesterolu we krwi. To, w jaki sposób cholesterol będzie wykorzystany przez organizm, zależy od wielu czynników, między innymi od zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych i fosfolipidów w diecie. Jeżeli ilość tych składników w pożywieniu jest odpowiednia, to nawet wyższe dawki cholesterolu nie są tak szkodliwe. I co się okazuje… Żółtko jaja zawiera bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu, zawiera także odpowiednia ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 jaj dziennie nie powoduje u zdrowego człowieka wzrostu cholesterolu. Osoby lubiące jeść jajka powinny starać się spożywać więcej błonnika a także ograniczać ilość tłuszczów zwierzęcych. Podsumowując, jeżeli nie ma żadnych większych komplikacji w układzie krążenia, a nasza dieta jest w miarę zdrowa, zjedzenie 7-8 jaj tygodniowo, nie powinno nic negatywnego wywołać.
27.07.2010 14:51
Przyjmuję w poradniach:
Kraków • Ostrów Wielkopolski

dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Super, dziękuje za informacje. A na czym ewentualnie najlepiej usmażyć jajecznicę?
Oczywiście najlepiej jajecznica smakuje na maśle :). Jednak generalnie nie powinno smażyć się na tym rodzaju tłuszczu, gdyż masło zawiera kwasy tłuszczowe szybko ulegające termicznemu rozkładowi. Wówczas powstają bardzo niekorzystne związki chemiczne. Ale w tym wszystkim jest jednak pocieszenie: jajecznica jest praktycznie jedyną potrawą którą możemy bez obaw na maśle usmażyć, gdyż białko jaja ścina się szybciej niż następuje rozkład termiczny masła.
Czy to prawda, ze chlopcy nie powinni jesc tyle samo jajek ile moga dziewczynki?
+1
Ilość spożywanych jajek nie ma nic wspólnego z płcią. Kilkadziesiąt lat temu panowały takie poglądy, ale dzisiaj traktujemy to raczej w kategorii humoru. :)
A czy w te 7-8 jajek tygodniowo wchodzą produkty w których są one zawarte, czy nie bierzemy bierzemy pod uwagę ? ;)
Do mnie najlepiej trafiła teoria prezentowana przez Ojca Grande w "Przepisach na zdrowe życie": można zjeść nawet 6 jajek dziennie i obniżyć sobie przy tym cholesterol pod warunkiem, że nie będziemy łączyć ich z cukrem (słodka bułka, słodzona herbata itp.)
Panie doktorze przepraszam , Polecam https://www.youtube.com/watch?v=9J90IVw3vqE
Mój znajomy zjada około 10 jajek dziennie, w postaci jajecznicy lub jaj na twardo. Ma wielokrotnie przekroczoną normę cholesterolu w organizmie, ale czuje się świetnie. Uważam, że na dłuższą metę to bardzo niezdrowe.
Akurat jajecznicę na maśle spokojnie można smażyć (na małym ogniu) bo białko ścina się w stosunkowo niskiej temperaturze jeszcze zanim masło zacznie się "palić" ale jest to jeden z bardzo niewielu wyjątków!
Pozdrawiam! ;)
Odpowiedz w tym wątku