Napoje bez cukru

Ocena:
0
Mam pytanie, ponieważ wiem, że wszelkie napoje słodzone są niewskazane, ale czy np można pić colę light? Czy ona też tuczy?

2 odpowiedzi

Ocena:
0
Napoje słodzone słodzikami nie zawierają cukru, a więc nie dostarczają kalorii. Na pozór mogłoby się wiec wydawać, że wszystko jest ok. Niestety, mamy tutaj "drugie dno". Spożycie napoju słodzonego aspartamem lub innym słodzikiem powoduje, że nasze kubki smakowe rejestrują słodki smak i wysyłają do mózgu informację że prawdopodobnie w krwiobiegu pojawił się cukier. Niestety kubki smakowe nie rozróżniają z czego ta słodycz pochodzi a mózg z kolei nie wnika w to za bardzo lecz szybko przekazuje informację trzustce aby zaczęła wydzielać insulinę, bo krew robi się zbyt słodka. Już po upływie kilku minut we krwi zaczyna krążyć insulina, ale o dziwo nie spotyka tam żadnego nadmiaru cukru. Ponieważ nie zamierza robić pustych przebiegów, obniża resztki tego cukru co jeszcze we krwi krążył i doprowadza do tzw. zjawiska hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Tym razem, mózg odbiera to jako głód i zaczyna wzmagać apetyt, szczególnie na cukier. Jaki z tego wniosek? Napoje Light wprawdzie nie dostarczają kalorii, ale w ich wypicie może w konsekwencji nasilać apetyt i tym samym zwiększać pochłanianie kalorii. Aspekt ten próbowaliśmy także badać w naszych poradniach i wyszło, ze osoby które piją colę light zamiast zwykłej wcale nie pochłaniają mniej kalorii, a przeważnie więcej. Czyli coś jest na rzeczy. Podsumowując lepiej nie pic ani tego ani tego, ale też od czasu do czasu również nie zaszkodzi. :))

16.06.2010 20:19
Przyjmuję w poradniach:
Kraków • Ostrów Wielkopolski

dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Wow :) bardzo dziękuje za wyjątkowo obrazową odpowiedź. Jesteście tutaj mistrzami w przekazie informacji. Wydaje mi się że nie czuje jakiegoś specjalnego głodu po wypiciu pepsi bez cukru, ale spróbuje to przyuważyć
Brednie, insulina wytwarza się wtedy, gdy w organizmie jest cukier, a nie wtedy, gdy wydaje mu się, że może on w nim być :) Już bardziej niebezpieczne w tym temacie są węglowodany... Napoje bez cukru spokojnie można pić, aspartam w ilościach, w jakich go tam dodają jest absolutnie nieszkodliwy, poza tym istnieją też napoje słodzone np. ksylitolem lub stewią, jak na przykład Fun Light, a te słodziki są wszak naturalne. Tego typu napoje absolutnie nie wzmagają apetytu, a skutecznie go zaspokajają, są nawet batony i ciastka z tymi słodzikami, równie dobre dla odchudzających się ;)
Ostatnio poszukiwałam napoju bez cukru dla mojej córki gdyż nie chce pić już wody czy wyciskanych soków. Naprawdę musiałam się natrudzić, żeby znaleźć coś odpowiedniego a zarazem nieszkodliwego. Przeczesywałam zarówno sklepy jak i internet w poszukiwaniu informacji.Powiem szczerze, że nie było to łatwe zadanie i już bym się poddała. Jednak przypadkiem ten temat został poruszony z mamą koleżanki mojej córki i ona poleciła mi napoje ROKOFUN. Z początku byłam sceptycznie nastawiona jednak postanowiłam wybrać się do sklepu i sprawdzić poradę znajomej. Powiem szczerze, że byłam mile zaskoczona, bo ten właśnie napój nie zawiera konserwantów, barwników a przede wszystkim białego cukru. Co najważniejsze moja córka uwielbia smaki tego napoju.Także myślę,że taki napój to bardzo fajne rozwiązanie, szczególnie gdy woda i soki się znudziły.:)
Odpowiedz w tym wątku