Problem z wypróżnianiem

Ocena:
0
Witam. Od pewnego czasu mam problem z wypróżnianiem, a właściwie takim dziwnym objawem. Otóż bardzo często odczuwam wzdęcia, bóle brzucha, czuje jak mi się dosłownie kotłują jelita. Dzieje się to mniej więcej od dwóch miesięcy Mam też duże problemy z wypróżnianiem. Stolec jest w postaci małych cienkich grudek, prawie jak groch. Nic nie mogę z tym zrobić. Byłam u lekarza i powiedział mi abym kupiła sobie otręby i jadła więcej owoców i warzyw. Niestety stosuje się do tego, ale czuje jakby było jeszcze gorzej. Dostaje po tym mocnych boleści. Co to może być? Nie ukrywam, ze bardzo mnie to martwi.

3 odpowiedzi

Ocena:
0
Obawiam się, że zalecenia Pani lekarza okazały się nie tylko błędne ale też i szkodliwe. Jest mi trudno jednoznacznie po tych informacjach postawić w 100% diagnozę, ale najprawdopodobniej rozwinął się u Pani problem tzw. zaparcia spastycznego. Nie jest to klasyczne zaparcie o jakim myślimy (czyli mała ilość wizyt w toalecie), lecz zaparcie wywołane nadmierną drażliwością jelit, które stały się wysoce nadpobudliwe. Bardzo często pojawiają wówczas takie objawy o jakich Pani wspomniała. Stosowanie w takiej sytuacji diety bogatobłonnikowej może jeszcze wyraźniej ten problem nasilić (co prawdopodobnie się u Pani dzieje). Zalecenia są właściwie prawie ze odwrotne jak do klasycznych zaparć. Czyli ilość surowego błonnika powinna być ograniczona, warzywa spożywane w formie gotowanej, spożywanie pieczywa z białej mąki, potrawy z delikatnych gatunków kasz. należy spożywać jedynie chude mięso i produkty mleczne, unikać potraw smażonych i roślin strączkowych. Niewskazane są napoje zbyt zimne jak i zbyt gorące. Nie zaleca się także zbytniego doprawiania potraw. Najważniejszą jednak rzeczą jest to aby zwróciła Pani uwagę na to aby posiłki jeść w miarę o jednakowych porach (4-5 dziennie). Można także spróbować kupić sobie jakiś preparat probiotyczny, np. Lakcid i stosować zawsze po śniadaniu.
09.07.2010 12:09
Przyjmuję w poradniach:
Kraków • Ostrów Wielkopolski

dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
No to ładnie :( Dyplom lekarza dostał chyba za piwo. Bardzo dziękuje, spróbuje się teraz do tego zastosować i napisać czy jest lepiej
Nie należy tak sądzić :) Być może nieprecyzyjnie zinterpretował przekazane informacje. Poza tym lekarz nie jest specjalistą od żywienia, więc miał prawo tego nie wiedzieć.
Odpowiedz w tym wątku