Suplementacja witaminami

Ocena:
0
Witam Państwa.Mam pytanie dotyczące suplementacji witaminami.Ostatnio w wielu artykułach pojawia sie stwierdzenie ,że w dzisiajszych czasach suplementacja witaminami jest nam bardzo potrzebna ,ponieważ kilkanascie lat temu nasza ziemia zawierała wiecej witamin i soli mineralnych ,natomiast teraz jest bardzo wyjałowiona z nich i suplementacja jest wrecz potrzebna ,dla zachowanie zdrowia .Ja to dokładnie jest i czy wiekszość naszych (lub sprowadzanych) warzyw i owoców ma tak bardzo złą jakość ?Czy np jeżeli ropoczniemy np suplementacje witaminą E ,czy koniecznie jest najpierw odwiedzić lekarza ?Czytałem ,że zwiekszenie dawki tej witaminy (od 100 mg do 800 mg )dziennie nie powoduje żadnych skutków i jest bardzo pomocne np w okresie grypowym ,ponieważ ma ona bardzo duży wpływ na ochrone błony komórkowej ,jednak ostatnio Pan dr Szukała napisał ,że ta dawka jest za wysoka i lepiej jest stosować dawke do 50 mg na dobe .Chciałbym sie dowiedzieć jak to naprawde jest bo wiadomo ,że lepiej zapobiegać niż leczyć .Dziekuje i pozdrawiam serdecznie

4 odpowiedzi

Ocena:
0
Oczywiście to że pogarsza się jakość żywności, a co za tym idzie także jej walory odżywcze, jest powszechnie wiadome. Nie jest to jednak jeszcze podstawą do formułowania stwierdzeń, że bez suplementacji nasz organizm się nie obędzie. Pewien margines na szczęście jeszcze pozostał i ktoś, kto zwraca uwagę na żywienie, nie powinien nabawić się hipo- czy awitaminozy. Nie mniej jednak w wielu przypadkach suplementacja witaminami czy składnikami mineralnymi może okazać się przydatna i pomocna dla lepszego funkcjonowania organizmu. W przypadku suplementowania diety normalnymi dawkami witamin, nie ma konieczności odwiedzania lekarza. A z kolei bardzo wysokie dawki są kompletnie nieuzasadnione i raczej propozycje te leżą bardziej w sferze medycznych fantazji niż klinicznych potwierdzeń. Spożywanie np. bardzo wysokich dawek witaminy E może wywoływać dokładnie skutek odwrotny od zamierzonego, czyli działać silnie oksydacyjnie, a efekty długoterminowe takiej suplementacji mogą okazać się dalece niepożądane dla naszego organizmu.
22.01.2012 21:55
Przyjmuję w poradniach:
Kraków • Ostrów Wielkopolski

dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
A o tym co Pan sądzi?
http://www.zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4069
http://www.zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4422
Dziękuje bardzo za odpowiedz,jest naprawe mase różnych opinii ,regularnie czytuje KiF ,dla którego Pan doktor również pisze i często właśnie z tego magazynu pochodzą różne ,,niusy..:-) dlatego właśnie wole sie upewnić i sprostować pewne rzeczy .Jeszcze raz dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
Nie wiem co Pan doktor o tym sądzi ,ale jak dla mnie bardzo ciekawe i napewno sie przyda..dzięki i pozdrawiam
Odpowiedz w tym wątku