Cholestaza ciążowa

Ocena:
0
Szanowni Państwo,
jestem 35 tc, mam zdiagnozowaną cukrzycę ciążową (od kilku tyg.jestem na diecie, bez insuliny), a ostatnio również pojawiła się u mnie cholestaza ciążową (wynik kwasów żółciowych 46). Szpitalnym zaleceniem była min. dieta, bez szczegółowego wyjaśnienia jak bardzo zmieniona do tej którą muszę trzymać w kontekscie cukrzycy. Uprzejmie proszę o wskazanie, jakie owoce i warzywa mogę jeść, żeby pomóc mojej zbiedzonej wątrobie.
Pozdrawiam serdecznie

1 odpowiedź

Ocena:
0
Szanowna Pani
Pyta Pani o zalecane i przeciwwskazane warzywa i owoce , otóż jeśli chodzi o warzywa to zalecane są takie warzywa jak marchewka, dynia, kabaczek, pietruszka, patisony, seler, pomidory bez skórki.

W ograniczonych ilościach również: szpinak, buraki, czarna rzodkiew, bardzo drobno starta surówka z marchwi i selera. Przeciwwskazane są: warzywa kapustne, czosnek, pory, warzywa strączkowe, ogórki, rzodkiewka, fasolka szparagowa, groszek zielony, warzywa w postaci surówek i sałatek z majonezem, musztardą, warzywa marynowane, warzywa solone.

Owoce: zalecane: dojrzałe i soczyste: owoce jagodowe, winogrona bez pestek, brzoskwinie, morele, banany, jabłka pieczone i gotowane. Zalecane owoce w umiarkowanych ilościach: kiwi, melon, wiśnie, śliwki. Owoce przeciwwskazane: gruszki, daktyle, figi, owoce marynowane.

Warzywa i owoce lepiej podawać w formie ugotowanej, przetartej, jako soki

Pozdrawiam
09.07.2014 14:53
Przyjmuję w poradniach:
Legnica • Wałbrzych • Wrocław

dr n.med Anna Felińczak
Dobry Dietetyk
Odpowiedz w tym wątku